zwycięski blog w projekcie Szkoła z poezją 2012

nagrody literackie

niedziela, 17 listopada 2013

Poeci zostali nagrodzeni za książki wydane w zeszłym roku: Krystyna Dąbrowska za tomik Białe krzesła, a Łukasz Jarosz za tomik Pełna krew.

Krystyna Dąbrowska – urodzona w 1979, poetka, autorka tomików Biuro podróży i Białe krzesła; tłumaczka poezji anglojęzycznej, recenzentka, autorka słuchowisk radiowych, graficzka; laureatka Nagrody Kościelskich za rok 2013; związana z Warszawą.

zdjęcie - http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/1000871,nagroda-koscielskich-dla-tomiku-wierszy-wydanego-w-poznaniu,id,t.html

Łukasz Jarosz – urodzony w 1978, poeta, autor tomików: Soma, Biały tydzień, Mimikra, Wolny ogień, Spoza, Pełna krew; wokalista, perkusista i autor tekstów m. in. grupy Lesers Bend (www.lesersbend.com) oraz Chaotic Splutter (www.chaoticsplutter.com); związany z Olkuszem i okolicami.

zdjęcie - http://biuroliterackie.pl/imprezy/czytaj.php?co=682

Do poczytania:

http://www.rmf24.pl/kultura/news-dabrowska-i-jarosz-laureatami-nagrody-im-szymborskiej,nId,1059119

http://blogi.dziennikzachodni.pl/ksiazkimimowszystko/tag/lukasz-jarosz/

Wybrane wiersze Krystyny Dąbrowskiej:

http://www.dwutygodnik.com/artykul/4115-wiersze.html

http://www.dwutygodnik.com/artykul/929-wiersze.html

http://zeszytypoetyckie.pl/poezja/170-krystyna-dbrowska

O poezji Krystyny Dąbrowskiej:

http://culture.pl/pl/artykul/biuro-podrozy-poetyckich

Wiersze Łukasza Jarosza z różnych tomów:

http://lukaszjarosz.com/files/lukaszjarosz_wiersze.pdf

O Łukaszu Jaroszu:

http://olkusz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1889590,lukasz-jarosz-poeta-z-olkusza-zostal-nominowany-do-nagrody,id,t.html

O poezji Łukasza Jarosza:

http://biuroliterackie.pl/przystan/przystan.php?site=100&kto=jarosz

MSS

 sobota, 25 maja 2013

Szanowni Czytelnicy, miło mi poinformować, że dziś, czyli 25 maja, poznamy listę laureatów do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Nagroda ta ma charakter międzynarodowy i będzie przyznawana co roku przez Kapitułę Fundacji Wisławy Szymborskiej za książkę poetycką napisaną przez żyjącego autora polskiego lub książkę zawierającą najlepsze przekłady poetyckie na język polski żyjącego autora zagranicznego. Laureat otrzyma statuetkę i 200 tysięcy złotych. Gala wraz z wręczeniem nagrody będzie odbywała się we wrześniu i zawsze w Krakowie.

Wisława Szymborska chciała „wydać” swój majątek w sposób pożyteczny, dlatego konkurs jest kierowany do młodych twórców, szczególnie z Polski. Poetka zdawała sobie sprawę, jak ciężko jest debiutować, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie nie tylko artyści mają pod górkę :).

Więcej informacji:

http://www.szymborska.org.pl/nagroda-poetycka.html

Dariusz Polkowski z II Fsobota, 31 marca 2012

Nagroda Literacka dla Autorki „Gryfia” przyznawana będzie od tego roku przez „Kurier Szczeciński” za najlepszą książkę roku napisaną w języku polskim przez kobietę. Do konkursu mogą być zgłaszane książki literackie oraz tomy z różnych dziedzin humanistyki o walorach literackich. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać wydawcy, księgarze oraz członkowie jury do 30 stycznia każdego roku. Do 30 marca jury wyłoni osiem finalistek. Od tego czasu „Kurier Szczeciński” będzie przybliżał ich sylwetki i książki. 19 maja, podczas finału Festiwalu Literatury Kobiecej, poznamy laureatkę „Gryfii”. Nagrodą w konkursie będzie statuetka oraz 50 000 złotych.  

Znamy pierwsze autorki nominowane do Gryfii! Oto one: Natalia Bobrowska, Krystyna Czerni, Brygida Helbig, Joanna Krakowska, Marta Podgórnik, Małgorzata Szejnert, Magdalena Tulli, Ewa Winnicka.

Więcej o nagrodzie i nominowanych kobietach:

http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Kultura/Gryfia

http://nagrodagryfia.pl/Default.aspx?typ=1

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=110&news_ID=2012-03-30

 niedziela, 18 marca 2012

plakat - http://www.koscielscy.pl/nagroda,koscielskich,foto.htm

Nagroda Kościelskich to jedna z cenionych polskich nagród literackich. Jest przyznawana od 1962 przez działającą w Genewie Fundację im. Kościelskich. Powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Jak podaje portal Wikipedia, celem fundacji jest „wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), którzy nie ukończyli 40. roku życia (w kilku wypadkach odstąpiono od tego wymogu), zamieszkałym w kraju lub na emigracji”.

Do grona 120 laureatów Nagrody Kościelskich należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek (1962), Zbigniew Herbert (1963), Zygmunt Kubiak (1963), Tadeusz Konwicki (1964), Andrzej Kijowski (1965), Gustaw Herling-Grudziński (1966), Jan Błoński (1968), Stanisław Barańczak (1972), Ewa Lipska (1973), Adam Zagajewski (1975), Stefan Chwin (1983), Adam Michnik (1986), Paweł Huelle (1988), Jerzy Pilch (1989), Andrzej Stasiuk (1995), Olga Tokarczuk (1997), Olga Stanisławska (2002), Jolanta Stefko (2006), Mikołaj Łoziński (2007), Jacek Dukaj (2008), Tadeusz Dąbrowski (2009), Marcin Kurek (2010) i Andrzej Franaszek (2011).

Źródłem finansowania Fundacji są głównie pozostałości po dawnej fortunie Kościelskich. Wartość finansowa nagrody zmienia się co roku (zależy od dochodów z papierów wartościowych, a także od liczby laureatów).

Więcej o nagrodzie:

http://www.koscielscy.pl/

http://www.culture.pl/kalendarz-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/L6vx/content/nagroda-koscielskich-2011-wreczenie-nagrody-i-festiwal-literacki

Nagroda Kościelski również na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Nagroda-Ko%C5%9Bcielskich/195125707166910

Klaudia Ambryszewska z I E

 

 

 środa, 14 marca 2012

Gdyńska Kostka Literacka wręczana Laureatom Nagrody Literackiej Gdynia

zdjęcie - http://nagrodaliterackagdynia.pl/index.php/category/o-nagrodzie

Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach (poezja, proza, eseistyka + Nagroda Osobna dla autorów niemieszczących się w gatunkach i definicjach, przekraczających miary swego czasu) otrzymują pamiątkowe statuetki (Gdyńskie Kostki Literackie autorstwa Dobrochny Surajewskiej - każda statuetka jest unikatowa, ponieważ na jej ścianach widnieje tytuł konkretnej, wyróżnionej książki oraz nazwisko jej autora) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych. Co roku pada nowy rekord liczby zgłoszeń do Nagrody.

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów, jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów „Gdyni” regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni).

Specjalną Nagrodę Osobną wręczono do tej pory dwukrotnie: w 2007 roku Magdalenie Tulli, a trzy lata później Małgorzacie Szejnert. Obie autorki otrzymały nagrody pieniężne w kwocie 10 000 zł.

Więcej:

www.nagrodaliterackagdynia.pl

Klaudia Ambryszewska z I e

  
1 , 2 , 3
Tagi
www.lo4.wroc.pl Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny