zwycięski blog w projekcie Szkoła z poezją 2012

spotkania w szkole

niedziela, 29 kwietnia 2012

Artur Burszta opowiadał nam o genezie, kolejnych edycjach i kulisach festiwalu Port Literacki:

nagrania - Julia Krymowska z I E

sobota, 28 kwietnia 2012

Uwieńczeniem cyklu spotkań z „ludźmi od poezji” było przybycie Artura Burszty – dyrektora Biura Literackiego, osławionej kolebki młodych poetów. Bez niego nie istniałoby nasze skromne kółko literackie, więc można powiedzieć, że była to najważniejsza wizyta w szkole. Ewolucja Fortu w Port, przeniesienie festiwalu z Legnicy do Wrocławia, poszerzenie działalności (w lutym powstała Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy), wydawanie dziesiątek książek – brzmiało to tak prosto, ale bez wątpienia okupione zostało ciężką pracą. Pan Burszta wymienił nam znane osoby bywające na festiwalu lub pomagające w jego organizacji – Marcin Hamkało, Darek Fox, Maciej Maleńczuk, Tomasz Kot. Ponadto z jego ust wyszły słowa „Wtedy licealista / młody uczestnik / wolontariusz festiwalu, teraz dyrektor, konsul, aktor, artysta”. Pokazują one, jak wiele osób rozwinęło się pod skrzydłami Biura Literackiego. Wrażenie ogólne, jakie odniosłam podczas wizyty Artura Burszty, nie mogło w pełni oddać tego, jak bardzo pożyteczne było spotkanie z dyrektorem Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy. Poznaliśmy w końcu genezę festiwalu Port Literacki i projektu „Szkoła z poezją” oraz intencje ich twórców.

Magda Pisarska z I B

Port we wspomnieniach  Artura Burszty

Ostatnio mieliśmy okazję gościć w naszej szkole Artura Bursztę. Szef Biura Literackiego poprowadził nietypowe zajęcia. Zamiast interpretacji różnych utworów literackich opowiadał nam o genezie już 17. edycji festiwalu literackiego.

Pierwszy Port odbył się w 1996 roku w Legnicy pod nazwą Europejskie Spotkania Pisarzy. Temat przewodni brzmiał „Barbarzyńcy i nie”. Wtedy Polacy i goście z Czech i Niemiec wspólnie oglądali mecz Niemcy – Czechy. Na drugim festiwalu (Forcie Legnica) można było spotkać Marcina Świetlickiego czy Macieja Maleńczuka. W 1998 roku w trakcie Fortu Bohdan Zadura smażył naleśniki. „Przyjechali zacni goście z Irlandii. Wydaliśmy wówczas 4 książki” – powiedział Artur Burszta. W  1999 roku, w ramach projektu „Odsiecz” („świeża krew, świeży dopływ”), na festiwalu pojawia się pierwsza kobieta - Marta Podgórnik. „Była naszą pierwszą laską…” - wspomina pan Burszta. Gościem w Legnicy tego roku był również Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Na festiwalu bywało i przy festiwalu pomagało wiele znanych dziś osób, tj.: Tomasz Kot – „Tomek był licealistą w gronie aktorów (…)”, Gabriel Flesza – „Gabryś rozklejał skutecznie plakaty (…)”, Joanna Formago – „Joasia bez zezwolenia rozklejała plakaty na słupach w Lubinie (…)”, „A Gabrysia pracowała i pracuje dziś jako nasz adwokat (…)”; „Kiedyś przyjechało takich dwóch, którzy mieli przy sobie zaledwie 20 zł i prosili o nocleg” - wspomina pan Artur. Festiwalową publiczność stanowili w większości ludzie spoza Wrocławia.

Pierwszą siedzibą Biura Literackiego była sypialnia w trzypokojowym mieszkaniu na ul. Księżycowej w Legnicy. Biuro funkcjonowało tak przez cztery lata. Z czasem jego popularność zaczęła wzrastać. Na jedną książkę było 50 zamówień. Sypialnia stała się graciarnią.

„Z chęcią jeździliśmy do Bystrzycy Kłodzkiej, były tam ładne dziewczyny… W jednej ze szkół zamieniono starą kotłownię w klub literacki… Dużo niesamowitych wspomnień wiąże się  z festiwalem. Wskazują one na to, że literatura może łączyć ludzi” – powiedział podczas spotkania Artur Burszta.

W 2004 roku festiwal po raz kolejny zmienił nazwę, tym razem na Port Literacki, a po przeprowadzce do Wrocławia odbywał się jako Port Wrocław.

Klaudia Ambryszewska z I Ezdjęcia - Ania Gierłowska z I B

wtorek, 17 kwietnia 2012

13 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Artura Bursztę, który opowiedział nam wiele o Porcie Literackim. Ciężko było mi wybrać najciekawsze informacje z tego, co usłyszałam, dlatego napiszę w skrócie. Z początku ten festiwal literacki nosił nazwę FORT Legnica. Nieprzypadkowo, bowiem „fort” miał brzmieć jako rzecz tylko dla wybranych, nieosiągalna dla reszty. „Kiedyś Tatarzy, potem Sowieci, teraz poeci” - tak mówiono o pierwotnym miejscu festiwalu, czyli Legnicy. Niespodziewanie, z roku na rok, liczba przybywających na Fort się zwiększała. Do Legnicy przybywali różni ludzie, młodzi i starzy. Łączyła ich jednak literatura i zafascynowanie. W 2004 roku Biuro Literackie zdecydowało się na przeniesienie festiwali do Wrocławia. Na (nasze!) szczęście tak już zostało. W tym roku w dniach 20-22 kwietnia odbędzie się już 17. edycja Portu Literackiego. „Mimo że projekt ma już 17 lat, zawsze pojawia się coś nowego - mówi pan Burszta - Tych niespodzianek w tym roku będzie całkiem sporo”. Są przecieki, że być może w tym roku organizatorzy w ogóle zrezygnują ze sceny... Pewne jest jednak, że w Studiu na Grobli będą najstarsza i najbardziej znana irlandzka poetka, Eiléan Ní Chuilleanáin, oraz Krystyna Miłobędzka i Laurie Anderson (a także wiele, wiele innych!). Dlatego polecam zapoznać się z programem festiwalu na stronie Biura Literackiego (http://portliteracki.pl/festiwal/program/) i na naszym blogu (Port Literacki 2012-program) i nie przegapić 17. okazji do uczestnictwa w tym niesamowitym wydarzeniu.

Asia Marciszewska z 2esobota, 14 kwietnia 2012

Artur Burszta: Przypadła mi niezręczna i trudna rola kogoś, kto przez 1,5 godziny ględzi o Porcie Literackim. Lepiej czułbym się, czytając z Wami wiersze. Moim celem jest jednak zachęcenie Was do pojawienia się w Studiu na Grobli.

Artur Burszta: Festiwal istnieje już 17 lat, a ciągle mam wrażenie, że jesteśmy na starcie. Ale ja lubię zmiany.


Artur Burszta: Najważniejsi są bywalcy festiwalu, ci, którzy czytają wydawane książki. Musicie spać już od najbliższego weekendu po 10 godzin, nie balować, tylko zbierać siły, aby wziąć udział w Porcie Literackim. 

 (zdjęcia – Angelika Smolarek z II E) 

piątek, 13 kwietnia 2012

Kolejny piątkowy poranek, kolejne spotkanie z poezją, kolejna możliwość na poszerzenie swoich horyzontów literackich. Tym razem naszym gościem był Pan Artur Burszta – redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie – który kroczył z nami po zawiłej drodze prowadzącej do Fortu, a następnie był naszym sternikiem w kierunku Portu.

Pan Burszta krok po kroku przybliżał nam genezę Portu Literackiego, który zaczyna się w przyszły piątek. Historia festiwalu sięga 1996 roku i trwa aż po dziś dzień; jest nierozerwalnie związana z Legnicą, lecz obejmuje także inne dolnośląskie miasta, jak Lubin czy Wrocław.  Pan redaktor, mówiąc o Porcie, dzielił się z nami anegdotami i subiektywnymi odczuciami co do całego przedsięwzięcia. Dane nam było dzięki temu zdać sobie sprawę, że Port Literacki to nie tylko uczta dla wielbicieli poezji, ale przede wszystkim ciężka praca, masa obowiązków i starań ze strony organizatorów.

Droga do Portu była długa i kręta; zaczęło się od oglądania meczu piłki nożnej pomiędzy Niemcami a Czechami w 1996 roku. Kolejnymi atrakcjami w drodze były nagrania telewizyjne w hipermarkecie, koncert Macieja Maleńczuka i Pidżamy Porno w legnickiej fabryce amunicji czy smażenie naleśników przez Bohdana Zadurę; skończyło się na noszeniu paczek z książkami przez uczniów Technikum Górniczego, zafascynowanych poezją. Wszystko to działo się w ramach Fortu, przez który brnięto w myśl hasła z legnickich billboardów: „Kiedyś Tatarzy, potem Sowieci, teraz poeci”. Kres Fortu nadszedł w 1999 roku, kiedy to publiczność w legnickim teatrze, w liczbie 500 osób, oficjalnie zdobyła go. W 2004 roku ostatecznie Fort zamienił się w Port, literackie statki zacumowały we Wrocławiu. 

Sama nazwa Port wskazuje na otwartość przedsięwzięcia na wszystkich miłośników literatury, w przeciwieństwie do Fortu, który zdawał się być zamkniętą przestrzenią. Tak więc zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w najbliższym Porcie Literackim, który rozpoczyna się w przyszły piątek i potrwa do niedzieli włącznie. Z pewnością każdy zafascynowany prozą czy też poezją znajdzie coś dla siebie, a i dla miłośników kawy nie zabraknie przyjemnych niespodzianek. Przedsięwzięcie zapowiada się szalenie interesująco, nie wahajmy się więc wypłynąć na przestworza literackiego oceanu.

Alicja Ożga z 2 e 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Tagi
www.lo4.wroc.pl Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny