zwycięski blog w projekcie Szkoła z poezją 2012

spotkania w Biurze Literackim

niedziela, 04 marca 2012

(zdjęcie pierwsze i drugie – Kamil Pronobis z II A)

(pozostałe zdjęcia – Ania Gierłowska z I B)


Na początku spotkania Artur Burszta opowiadał o kwietniowym festiwalu „Port Wrocław 2012”. 44 dni przed jego rozpoczęciem ruszy kampania festiwalowa.
Marcin Jaworski zapowiedział tomik poezji Dariusza Suski. Według autora w „Duchach dnia” obecne są różne czasy (czas dzieciństwa, historyczny, współczesny i przyszły), widać też wpływ języka fizyki, buddyzmu i oniryzmu, nie sposób nie zauważyć skłonności do scalania paradoksów oraz rozwijania lub podważania formy vilanelli.Dariusz Suska najpierw czytał wiersze ze swojego najnowszego tomiku „Duchy dni”, a potem powściągliwie i dowcipnie odpowiadał na pytania. O pisaniu z wykorzystaniem vilanelli powiedział: „Cieszę się, że nie muszę już wprowadzać się w ten stan”. Dowiedzieliśmy się, że poeta nie lubi swojego pierwszego tomiku poezji „Rzeczy, które były światłem i że ceni fizykę, ponieważ nie ma w niej pustki i próżni.
Michał Larek wskazał kilka cech wierszy z tomiku „Bach for my baby”. Według niego Justyna Bargielska: permanentnie zwalcza sentymentalne uniesienia, wykorzystuje antymaskulinizm (manifestowanie przewagi płci żeńskiej nad męską), podcina pointy, fragmenty i akapity oraz stosuje zabawne tautologiczne retardacje.Justyna Bargielska zachwyciła wszystkich sposobem czytania swoich wierszy. Nie spodziewaliśmy się, że poetka jest aż tak dowcipna i że ma ogromny dystans do siebie. Poznaliśmy też jej plany związane z napisaniem powieści i eseju.czwartek, 01 marca 2012

Deszczowy dzień nie okazał się ponury, ponieważ rozświetliło go spotkanie w Biurze Literackim z autorami: Justyną Bargielską i Dariuszem Suską. Na początku Marcin Jaworski omówił tomik Duchy dni Dariusza Suski, który zrobił na mnie pozytywne wrażenie, ponieważ poruszał różne aspekty ludzkiego życia i został głęboko przemyślany. Uważam, że  godny jest  przeczytania i subiektywnej oceny każdego z nas. Tomik Justyny Bargielskiej Bach for my baby, zaprezentowany przez Michała Larka, ma zupełnie inny charakter. Wiersze poetki są  jak osy - nie lubią lirycznych uniesień, są również zaczepne i pełne humoru. Wychodząc  ze spotkania, doszłam do wniosku, że  poezja, niezależnie pod jaką występuje postacią, zawsze najlepiej będzie odzwierciedlała uczucia człowieka i przenosiła go w świat dziecięcej niezależności. Ubi vita ibi poesis - Gdzie życie, tam i poezja

 Aleksandra Eliasz z I A

Od lewej: Marcin Jaworski, Dariusz Suska, Justyna Bargielska, Michał Larek.

 

Tym razem dyskutowano o tomikach Justyny Bargielskiej i Dariusza Suski.

(zdjęcia - Kamil Pronobis z II A)

 niedziela, 26 lutego 2012

zdjęcie - http://www.biuroliterackie.pl/img/news/Port_literacki_po_godzinach_marzec.jpg

W najbliższy czwartek (1 marca, o godz. 18.00, Przejście Garncarskie 2,  siedziba Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy) Justyna Bargielska i Dariusz Suska zaprezentują swoje premierowe tomy poetyckie Bach for my baby i Duchy dni wydane w Biurze Literackim.

Marcowy „Port Literacki po godzinach” poprowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Michał Larek i Marcin Jaworski.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych Anny Jasnos, autorki oprawy graficznej tegorocznego festiwalu oraz antologii „Połów 2011. Poetyckie debiuty 2011”, która ukaże się nakładem Biura Literackiego już w marcu.

Zapraszamy!niedziela, 05 lutego 2012

Podczas czwartkowego spotkania w Biurze Literackim, 2 lutego 2012 roku, mieliśmy okazję poznać: Joannę Mueller, Martę Podgórnik, Wojciecha Bonowicza i Romana Honeta. Tym razem wieczór poświęcony był książkom z serii „44. Poezja polska od nowa”  - „Seans na dnie morza” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik (prowadzenie Joanna Mueller) oraz „Dialog w ciemności” Władysława Sebyły w wyborze Wojciecha Bonowicza (prowadzenie Roman Honet).

Tym razem gościom i publiczności towarzyszył wyjątkowo dobry humor:

 

Roman Honet już bardzo poważnie opowiadał o twórczości Władysława Sebyły i udało mu się przekonać nas do sięgnięcia po tomik wierszy poety:

 

Wspierał go Wojciech Bonowicz, który czytał wiersze z tomiku „Dialog w ciemności” Władysława Sebyły (np. „Modlitwa”, „Żołnierz nieznany”, „Poeci”):

 

Joanna Mueller prezentowała tomik „Seans na dnie morza” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, nawiązując przy tym do swoich ulubionych wierszy poetki („Do chorego” i „Szmaragdy”):

 

Marta Podgórnik nie miała wątpliwości, że Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była stereotypowo postrzegana w dwudziestoleciu międzywojennym, i próbowała o tym podyskutować ze swoimi kolegami:

 

Spotkaniu towarzyszyły prace Julity Nowosad, autorki rysunków do tegorocznych książek z serii „44”:

(zdjęcia – Ania Gierłowska z I B)

(trzy ostatnie zdjęcia - Kamil Pronobis z II A) sobota, 04 lutego 2012

Roman Honet o twórczości Władysława Sebyły:

 

Wojciech Bonowicz czyta wiersze Władysława Sebyły:

 

Joanna Mueller czyta wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Sen opaczny”:

 

Wojciech Bonowicz czyta wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Królowa Mrozu”:

 

Marta Podgórnik czyta wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Topielice”:

 

Rozmowy i pytania podczas lutowego spotkania w Biurze Literackim:

 nagrania i montaż – Julia Krymowska z I E

 

 

  
1 , 2 , 3
Tagi
www.lo4.wroc.pl Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny