zwycięski blog w projekcie Szkoła z poezją 2012
piątek, 13 czerwca 2014

Rysunek - Ewelina Partyka z I B, cytat - Tadeusz Różewicz, Kartoteka


            Nie miałeś telefonu, Internetu i Facebooka. Byłeś po prostu zwykłym poetą, wstawałeś rano, jadłeś śniadanie, kupowałeś gazetę i pisałeś… Wiele lat tworzyłeś we Wrocławiu, ale wciąż przeszkadzał ci hałas na ulicy Glinianej albo ciągły remont strychu na Januszowickiej. Prosiłeś prezydenta o drogę jednokierunkową - zrobili, tylko nie tę stronę. Osiągnąłeś wieczny spokój na Biskupinie, mogłeś w końcu w ciszy pracować. Unikałeś wywiadów - gdy tylko ktoś przysłał Ci pytania, odwlekałeś z odpisaniem.

            Myślałeś inaczej niż my o śmierci. Dlaczego? Czy zmieniła Cię wojna, czy ogołociła Twój język w wierszach? Mimo wszystko potrafiłeś ukazać emocje, ból, żal…, ale nie moralizowałeś. Twoje wiersze uczą doceniać życie i wykorzystywać je na maksa.

            Wielu miało wobec Ciebie wielkie plany (umówione spotkania, wywiady) - wszystkie zostały odwołane. Śpij spokojnie.

Andżelika Golicz z I B

 

            Nie miałeś telefonu, Internetu i Facebooka. Byłeś skromnym poetą, który nie pragnął sławy ani pieniędzy. Nie znosiłeś wywiadów i błyszczących fleszy aparatów. Nie było wielu, którzy  Cię znali, a jednak miałeś miejsce w sercu niektórych ludzi, zwłaszcza partyzantów. Podziwiali Twoją twórczość, która motywowała ich do obrony kraju. Sam walczyłeś w oddziałach leśnych Armii Krajowej.

            Uważałeś, że świat jest okrutny, nie wierzyłeś w Boga, byłeś zagubiony i samotny, co czyni Cię wyjątkowym. Twoja poezja pokazuje życie z innej perspektywy. Dzięki niej możemy zastanowić się nad bestialskim zachowaniem ludzi.

            Nie wyglądałeś jak poeta, a jednak nim byłeś. Podziwiam Twą twórczość, a moim marzeniem jest, by jak najwięcej osób ją poznało. Pragnę, byś wiedział, że ktoś o Tobie pamięta.

Pamela Walkiewicz z I B

 00:19, spotkaniazpoezja-4 , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
Tagi
www.lo4.wroc.pl Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny