zwycięski blog w projekcie Szkoła z poezją 2012
niedziela, 17 listopada 2013

Poeci zostali nagrodzeni za książki wydane w zeszłym roku: Krystyna Dąbrowska za tomik Białe krzesła, a Łukasz Jarosz za tomik Pełna krew.

Krystyna Dąbrowska – urodzona w 1979, poetka, autorka tomików Biuro podróży i Białe krzesła; tłumaczka poezji anglojęzycznej, recenzentka, autorka słuchowisk radiowych, graficzka; laureatka Nagrody Kościelskich za rok 2013; związana z Warszawą.

zdjęcie - http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/1000871,nagroda-koscielskich-dla-tomiku-wierszy-wydanego-w-poznaniu,id,t.html

Łukasz Jarosz – urodzony w 1978, poeta, autor tomików: Soma, Biały tydzień, Mimikra, Wolny ogień, Spoza, Pełna krew; wokalista, perkusista i autor tekstów m. in. grupy Lesers Bend (www.lesersbend.com) oraz Chaotic Splutter (www.chaoticsplutter.com); związany z Olkuszem i okolicami.

zdjęcie - http://biuroliterackie.pl/imprezy/czytaj.php?co=682

Do poczytania:

http://www.rmf24.pl/kultura/news-dabrowska-i-jarosz-laureatami-nagrody-im-szymborskiej,nId,1059119

http://blogi.dziennikzachodni.pl/ksiazkimimowszystko/tag/lukasz-jarosz/

Wybrane wiersze Krystyny Dąbrowskiej:

http://www.dwutygodnik.com/artykul/4115-wiersze.html

http://www.dwutygodnik.com/artykul/929-wiersze.html

http://zeszytypoetyckie.pl/poezja/170-krystyna-dbrowska

O poezji Krystyny Dąbrowskiej:

http://culture.pl/pl/artykul/biuro-podrozy-poetyckich

Wiersze Łukasza Jarosza z różnych tomów:

http://lukaszjarosz.com/files/lukaszjarosz_wiersze.pdf

O Łukaszu Jaroszu:

http://olkusz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1889590,lukasz-jarosz-poeta-z-olkusza-zostal-nominowany-do-nagrody,id,t.html

O poezji Łukasza Jarosza:

http://biuroliterackie.pl/przystan/przystan.php?site=100&kto=jarosz

MSS

 poniedziałek, 04 listopada 2013

zdjęcie - http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://entropiaslowa.pl/wp-content/uploads/2013/04/JT1.jpg&imgrefurl=http://entropiaslowa.pl/entropia/slowo/literacka-mapa-warszawy-2013-julian-tuwim/&h=328&w=250&sz=25&tbnid=ONailTnoSEPq6M:&tbnh=113&tbnw=86&zoom=1&usg=__TP3bWhffK_gJ9C7EnfcCqTPzhc4=&docid=BXYGQIUozWFKfM&sa=X&ei=EPd3UpLpOITWtAbaoIGQBg&ved=0CJIBEP4dMA8

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci pisarza – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza Prośba w „Kurierze Warszawskim”.

Julian Tuwim – urodził się w Łodzi w 1894 roku, dorastał we Wrocławiu, by, zmuszony w roku 1939, wyjechać na emigrację. Pochodził z rodziny żydowskiej o zamiłowaniach humanistycznych i językowych. Wykształcenie miało dla niego drugorzędne znaczenie, studia - prawo i filozofię - zdecydował się zakończyć po pierwszym semestrze. Z powodu matematyki musiał powtarzać szóstą klasę. Pierwszy jego wiersz opublikowany został na łamach „Kuriera Warszawskiego” i podpisany inicjałami przyszłej żony.

Był współtwórcą grupy Skamander i kabaretu artystycznego Pikador. Wraz z Janem Lechoniem, Kazimierzem Wierzyńskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem prowadzili czasopismo „Pro arte et studio”, które pomogło całej grupie wybić się jako grupa poetycka. W 1924 roku ukazują się „Wiadomości Literackie”, które utrwalają pozycję skamandrytów. Przyczyną zewnętrzną rozpadu tej grupy była krytyka ze strony młodych, awangardowych poetów. Grupa różnicuje się, kością niezgody stają się sympatie Tuwima do Związku Radzieckiego. Skamander kończy swoją działalność.

Julian Tuwim kojarzony jest z wierszami przeznaczonymi dla młodszych odbiorców, ale jego twórczość jest zróżnicowana. Tuwim to przede wszystkim genialny satyryk, co najlepiej udowadnia w utworze Bal w operze. Wielokrotnie porusza problematykę społeczną i polityczną. Łączy młodzieńczy optymizm z dozą rozczarowania obecną sytuacją:

Wielki to mozół i tortura

Być państwem wymodlonym przez

Poetów, co maczali pióra

W gorzkim inkauście krwi i łez.

/Wiersze o państwie/

Słynna była niechęć poety do Adama Mickiewicza, która zaowocowała dwiema anegdotami. Pewnego dnia Tuwim postanowił wynaleźć przepis na dobry wiersz:

Weź:

2x słońca,

3x księżyce (z których jeden nazwij miesiącem),

Wschód i zachód,

1x wianek,

3x fiołki,

Róże, pączek i listek,

2x okna.

Dodaj:

Kroplę, Laurę, kochanka, ukochaną, strój, garnek i widok.

Zmieszaj z tym:

Kolory: ognisty, blady, złoty i rumiany;

Kilka przymiotników: smutny, nowy, pełny, piękniejszy, weselszy…

Dosyp:

Pewną ilość czasowników, jak: klęczeć, muskać, błyszczeć, mroczyć, mieć przyjść, bawić się, wracać…

Wszystkie te słowa połącz w całość, składającą się z 14 linijek trzynastozgłoskowych, odpowiednio je poustawiaj, porymuj i tak jakoś wszystko przyrządź, aby wyszedł jeden z najcudowniejszych wierszy…

Swój przepis Tuwim skończył komentarzem: Zresztą, szkoda twego trudu. Już ktoś za ciebie tę pracę wykonał. Miał na myśli Adama Mickiewicza:

Słońce błyszczy na wschodzie w chmur ognistych

A na zachodzie księżyc blade lice mroczy,

Róża za słońcem pączki rozwidnione toczy,

Fijołek klęczy zgięty pod kroplami ranku.


Laura błysnęła w oknie, ukląkłem na ganku;

Ona muskając sploty swych złotych warkoczy:

"Czemu - rzekła - tak rano smutne macie oczy,

I miesiąc, i fijołek, i ty, mój kochanku?"

/Adam Mickiewicz, Sonet VI/

Druga anegdota opowiada o ankiecie, którą poeta przeprowadził wśród znajomych. Oto jej treść: Proszę sobie wyobrazić, że stał się cud. Chopin i Mickiewicz zmartwychwstali! Pozwolono im, z łaski zaświatowych czynników decydujących, spędzić w Warszawie dwie godziny. Mickiewicz winien zużytkować ten czas na wieczór autorski, Chopin zaś na recital fortepianowy. Występy ich muszą się odbyć w dwóch różnych salach, ściśle o tej samej porze. Nikomu z publiczności nie wolno pójść na połowę koncertu Chopina, a potem na połowę wieczoru Mickiewicza. Albo-Albo. Na co pan(i) pójdzie? Wynik prawdopodobnie zaskoczył Tuwima, okazało się bowiem, że wszyscy poszliby na koncert Chopina.

Tuwim powraca z emigracji rok po zakończeniu wojny. Zostaje nazwany największym poetą ówczesnych czasów, jest obsypywany nagrodami i dostaje stanowisko kierownika artystycznego jednego z warszawskich teatrów. Umiera 27 grudnia 1953 roku.

Wiersze Tuwima są nadal aktualne. Cechuje je unikalna ponadczasowość i szeroki krąg odbiorców.

Wybór na poetę 2013 roku jest na tyle trafny, na ile w roku poprzednim uwidoczniła się potrzeba patronatu artysty, który nie przebiera w słowach:

I wy, o których zapomniałem,

Lub pominąłem was przez litość,

Albo dlatego, że się bałem,

Albo, że taka was obfitość,

I ty, cenzorze, co za wiersz ten

Zapewne skarzesz mnie na ciupę,

Iżem się stał świntuchów hersztem,

Całujcie mnie wszyscy w dupę !...

Do poczytania:

http://www.orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/866_u/$file/866_u.pdf

http://www.bpsk.nets.pl/pdf/tuwim_prezent.pdf

http://www.elephas.lt/51-2013-rok-juliana-tuwima.html

http://wyborcza.pl/1,99069,13278639,Nie_dziekuje_za_Rok_Juliana_Tuwima__FELIETON_.html

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,10304174,Rock_n_rollowiec_Julian_Tuwim__Facet_nam_podpasowal_.html

http://cjg.gazeta.pl/CJG_Lodz/1,104407,10276266,Tuwim_jako_punkowiec_i_prozaik__117__urodziny_poety.html

Magdalena Pisarska z III B

 

 20:30, spotkaniazpoezja-4 , rocznice
Link Komentarze (1) »
Tagi
www.lo4.wroc.pl Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny