zwycięski blog w projekcie Szkoła z poezją 2012
Blog > Komentarze do wpisu

Jeszcze dwie opinie o spotkaniu z Karolem Maliszewskim

Czytanie nie jest trudne

W piątek 2 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z Karolem Maliszewskim. Pan Karol miał za zadanie pokazać nam, jak czytać wiersze. Najbardziej podobał mi się sposób, w jaki warsztaty były prowadzone. Luźna atmosfera i możliwość swobodnej wypowiedzi spowodowały, że bezapelacyjnie były to najlepsze warsztaty, w jakich miałam zaszczyt uczestniczyć.  Członkom naszego koła niezwykle przypadły do gustu: odejście od utartych schematów i możliwość swobodnej wypowiedzi, użycie wyobraźni bez skrępowania, że nasze wypowiedzi są mylne. Tu chodziło o nas i nasze myśli. Szczerze mówiąc, nigdy nie spotkałam się z czymś takim. Zawsze słyszałam „Wieszcz miał na myśli…”, ale nikt nigdy nie zapytał, co ja mam na myśli, czytając dzieło, jak je odbieram i co moim zdaniem autor uważał, pisząc je. Tu jednak było inaczej, liczyliśmy się my i nasze opinie i, jak się okazało, interpretując dany wiersz, wielu z nas widziało go inaczej, na swój niepowtarzalny sposób. 

Idealnym podsumowaniem całych warsztatów były słowa Pana Maliszewskiego: „Jest tylko człowiek i wiersz”. Panie Karolu, dziękujemy za niezapomnianą lekcję.

Anna Zawada z I E

 

Piątkowe spotkanie z Karolem Maliszewskim zaliczam do udanych. Autor został poproszony o analizę wybranych przez siebie wierszy. Przeprowadził z nami warsztaty, których głównym tematem było „Jak czytać, żeby dobrze pisać”.

Na postawie wiersza Mariusza Grzebalskiego „Cięcie” dowiadujemy się, czym jest perspektywa. „Próba wyobrażenia w podświadomości granic pomiędzy życiem a śmiercią” - tak definiuje ją Karol Maliszewski. W tekście rozważamy też sens występowania przerzutni. Bardzo angażujemy się w analizę tego utworu. W ostatnim omawianym przez nas tekście Pawła Lekszyckiego „sim city” motywem przewodnim jest nierealne społeczeństwo, z całą pewnością wzorowane na bardzo popularnej grze „The Sims” . Z własnego doświadczenia wiem, że można się uzależnić przez taką „rozrywkę”. Przykładowo grając w coś nieustannie kilka godzin, jednocześnie zapominając o otaczającym nas świecie. Moim zdaniem sformułowanie „sufit jest moim niebem” w „sim city” świadczy o zaniknięciu wartości moralnych oraz niedosycie poczucia bezpieczeństwa współczesnego człowieka. Autor wiersza doskonale przedstawił sytuację życia ludzi w XXI wieku.

Wystąpienie Karola Maliszewskiego bardzo mi się podobało. Było to jedno z najlepszych spotkań zorganizowanych za pośrednictwem Biura Literackiego.

Klaudia Ambryszewska z I Bzdjęcia - Alicja Grączewska z II A

środa, 07 grudnia 2011, spotkaniazpoezja-4

Polecane wpisy

www.lo4.wroc.pl Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny